Vysoký krevní tlak

Ideální krevní tlak se pohybuje podle údajů odbroníků kolem 120/80mmHg. O zvýšeném krevním tlaku mluvím v případě, kdy tlak v tepnách přeáhne systolickou hodnotu 140mmHg a diastolickou hodnotu 90mmHg.

Rozhodnutí, zda je třeba krevní tlak snižovat / zvyšovat, neáleží jen na tom, jak je tlak vysoký, ale na celkovém riziku z hlediska infarktu nebo mrtvice. Důležitou roli také hrají další nemoci, např. porušený metabolismus nebo diabetes typu 2.

Krevní tlak systolický (mmHg) diastolický (mmHg)
Optimální < 120 < 80
Normální < 130 < 85
Nad normál 130 – 139 85 – 89
Vysoký krevní tlak > 140 > 90

I tlak ve, který je označován “nad normál” (mezi 130-139 / 85-89 mmHg), může způsobovat škody. To platí především v případech, když se vyskytnou další rizikové faktory. V současných studiích se zkoumá, zda by i tento krevní tlak “nad normál” měl být léčen.

Vystřelí-li krevní tlak najednou velmi silně do výšky (> 230/130 mmHg), mluvíme o hertenzi.

Mnoho lidí těmito problémy trpí

Vysoký krevní tlak je lidová nemoc. Ve věku mezi 25 a 74 lety má méně než 40% mužů a méně než 60% žen hodnoty krevního tlaku v normě (tzn. > 130/85 mmHg). Od 50. roku věku má prakticky každý druhý příliš vysoký krevní tlak.

Vysoký krevní tlak je důležitý rizikový faktor pro onemocnění krevního oběhu, srdeční slabost a slabost ledvin. Protože vysoký krevní tlak dlouhou dobu nezapříčiňuje žádné problémy, je tato “nemoc” objevena zpravidla pozdě. Současný trend střední a západní Evropy naznačuje, že přiližně polovina všech úmrtí je následkem vysokého krevního tlaku.

Krevní tlak, který při opakovaných měřeních jednoznačně přesahuje hodnoty 140 / 90 mmHG, je nutné léčit – i u starších lidí. Mezi lidmi dosti rozšířená pověra, že krevní tlak může být v pokročilém věku vyšší, aniž by způsoboval škody.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*