Astma bronchiale příznaky

Jak se projevuje chronické astma? Jak rozeznat, že už je třeba vyhledat lékaře?

* Klasické projevy jako svírání průdušek, namáhavý dech a “sýpání” se vracejí a projevují se i při běžných, nenamáhavých činnostech.
* V případě snížené schopnosti mluvit v důsledku dechových problémů je třeba počítat s příchodem astmatického záchvatu a je nutné mít po ruce příslušné protiastmatické léky.
* Dlouhodobý “suchý” kašel bez nachlazení.
* Snížená schopnost zátěže.

Může člověk zemřít na astmatický záchvat?

Bohužel ano. Opravdu se takové případy stávají. Ale stává se to velmi zřídka a je možné udělat dostatečná opatření, abyste toto riziku eliminovali.
Ve většině z oněch smutných případů se jednalo o lidi, kteří své astma podceňovali, případně vůbec neléčili. V některých případech však smrt zapříčinilo nedostatečné poučení pacienta o rizicích astmatických záchvatů.

Včasné použití stabilizujících a preventivních léků je klíč k předcházení těchto tragédií. Pacienti s astmatem často zapomínají nebo to nepovažují za nutné brát pravidelnš léky potlačující zanět. Ve špatných časech pak zvyšují množství příjmu léků, které rozšiřují dýchací cesty (Bronchodilatátory). To ale neovlivňuje původce astmatu – zánět. Z těto situace se pak může snadno vyvinout životu nebezpečný záchvat. Pokud jsou protizánětlivé léky dlouhodobě vysazeny, lidé sklouzávají k častějšímu používání léků rozšiřující dýchací cesty.

Pravidelné používání kortizonu by mělo být vždy předem konzultováno s lékařem.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*